Wieżowiec antysmogowy w Warszawie
Projekt przygotowany w ramach konkursu na projekt wieżowca Evolo

Jakość powietrza w Polsce, szczególnie w okresie grzewczym daleko odbiega od przyjętych standardów. Pod tym względem zajmujemy ostatnie miejsce pośród krajów Unii Europejskiej. W wielu miejscach niska emisja i smog stanowią wręcz realne zagrożenie dla osób przebywających nie tylko na zewnątrz, ale również w strefach zamieszkania, pracy czy szkole. Najgorszy dla zdrowia smog unosi się do 40m nad ziemią, stężenie zanieczyszczeń unosi się do 300-350m nad ziemią. 

Docelowa wysokość wieżowca to 360m, gdzie zanieczyszczona warstwa smogu nie dociera. Na tej wysokości znajduje się znikoma ilość zanieczyszczeń. Na szczycie czyste powietrze jest wciągane, następnie przez przerwę pomiędzy fasadami wpuszczane do pomieszczeń. Pozostałe świeże powietrze jest wypuszczane do otoczenia, dzięki temu czyste powietrze jest zapewnione również w najbliższym otoczeniu. 

Oprócz głównej idei zaopatrzenia pomieszczeń w czyste powietrze, został zaprojektowany funkcjonalny wieżowiec podzielony na 6 części. Budynek o funkcji biurowej jest podzielony przestrzeniami do wypoczynku z zielenią. Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów, ten projekt ma zwrócić uwagę na ten ogromny problem. 

Projekt przygotowany w ramach pracy dyplomowej magisterskiej oraz konkursu na projekt wieżowca Evolo. 

data: lipiec 2020